Opracowanie Tomasza Balbusa jest nie tylko biografią Sergiusza Kościałowskiego, ale także najpełniejszą monografią wileńskie..." />

Cena: 50,00 zł

(zawiera VAT 5%)

"Fakir" Sergiusz Kościałowski

Balbus Tomasz

Wydawca:

IPN

ISBN:

978-83-8098-497-4

EAN:

9788380984974
   

Oprawa:

TWARDA

Ilość stron:

1128

Wymiary:

180 x 245 mm

Rok wydania:

2019
   

Dostępność:

DOSTĘPNA
 

Kategoria:

BIOGRAFIE
HISTORIA

"Fakir" Sergiusz Kościałkowski, t. 1: Życie i wojna na Wileńszczyźnie
Opracowanie Tomasza Balbusa jest nie tylko biografią Sergiusza Kościałowskiego, ale także najpełniejszą monografią wileńskiej konspiracji w okresie drugiej wojny światowej . Okupacja Wilna zasadniczo różniła się od innych miast Polski , ponieważ Wilno było pod okupacją litewską , sowiecką , niemiecką i ponownie sowiecką . Społeczeństwo polskie stanęło w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Jednym z podstawowych warunków przetrwania była walka z kolaborantami i ich likwidacja. Likwidacja zdrajców stała się koniecznością .
Biografia wywodzącego się z rodziny polsko-francuskiej, urodzonego na Litwie, wychowanego w polsko-żydowskim Wilnie Sergiusza Kościałkowskiego prezentuje losy i walkę pokolenia Polski niepodległej, zniszczonego przez totalitaryzmy niemieckich nazistów i rosyjskich bolszewików.Tom pierwszy pracy przedstawia struktury i działalność kontrwywiadu AK, funkcjonowanie podziemnego sądownictwa, wydawane wyroki na kolaborantów i agentów NKWD oraz gestapo. Omówione zostały też najgłośniejsze akcje likwidacyjne AK w Wilnie.Autor przebadał dokumenty polskie, litewskie, niemieckie, rosyjskie, żydowskie; dotarł też do wielu świadków wydarzeń. Wykorzystał zachowane dokumenty AK, Abwehry, gestapo, policji litewskiej i sowieckich służb bezpieczeństwa.