Cena: 59,90 zł

(zawiera VAT 5%)

Potop. Czas hańby i sławy 1655-1660

Leśniewski Sławomir

Wydawca:

WYDAWNICTWO LITERACKIE

ISBN:

978-83-08-08394-9

EAN:

9788308083949
   

Oprawa:

ZINTEGROWANA

Ilość stron:

416

Wymiary:

145 x 207 mm

Rok wydania:

2024
   

Dostępność:

NOWOŚĆ
 

Kategoria:

HISTORIA

Potop prawdziwy Dzieje zdrady, poświęcenia i wielkiej gry o polski tron
Kiedy Władysław IV Waza wydawał ostatnie tchnienie, nikt nie przypuszczał, że w ciągu kilku lat Polsce przyjdzie mierzyć się z powstaniem Chmielnickiego i kozacko-tatarską nawałnicą, wielkim najazdem cara Aleksego, inwazją Szwedów, buntem Radziwiłłów, napadem okrutnych wojsk siedmiogrodzkich, Brandenburgią.
Potop szwedzki, największa zawierucha dawnej Polski, w ciągu pięciu lat zebrał na naszych ziemiach tak krwawe żniwo, że da się go porównać tylko z II wojną światową. Chociaż najeźdźca został odparty, Najjaśniejsza Rzeczpospolita nigdy nie odzyskała świetności. Tę historię, tę prawdziwą, powinien znać każdy Polak.
Składa się na nią historia knowania i spisków, wybujałych ambicji, dramatycznych starć armii i ludzkich charakterów oraz zachwycająca galeria temperamentnych postaci, mężczyzn i kobiet ze wszystkich krajów Europy, które zaangażowały się w batalię. Z książki wyłania się rzeczywisty obraz tych wydarzeń, tak porywający i diabelsko poplątany, że bliżej mu do "Gry o tron" niż do Sienkiewiczowskiej "Trylogii".
O potopie historycy napisali tysiące naukowych stronic, klasyk zaś odmalował jego barwny fikcyjny obraz. Sławomir Leśniewski połączył te dwa żywioły - pisaną ze swadą, chwilami obrazoburczą narrację historyczną uzupełnił popisami wyobraźni i powieściopisarskiego pióra. To się czyta!