Cena: 42,00 zł

(zawiera VAT 5%)

Co to jest miłość. Wiersze i piosenki zebrane. Tom 1

Kofta Jonasz

Wydawca:

PRÓSZYŃSKI I S-KA

ISBN:

978-83-7648-715-1

EAN:

9788376487151
   

Oprawa:

TWARDA

Ilość stron:

484

Wymiary:

150 x 208 mm

Rok wydania:

2011
   

Dostępność:

NIEDOSTĘPNA
 

Kategoria:

POEZJA

Niniejsza książka jest pierwszym tomem (z trzech) utworów zebranych Jonasza Kofty, którego twórczości literackiej do tej pory jeszcze nigdy nie wydano w całości.Niektóre z tekstów zostały odnalezione w archiwum Autora i są publikowane po raz pierwszy.
Jonasz Kofta (1942-1988) był jednym z największych - obok Agnieszki Osieckiej i Wojciecha Młynarskiego - poetów polskiej piosenki. Niemal każdy jego wiersz mógł stać się od razu radiowym szlagierem - do najbardziej znanych należą choćby: Jej portret, "Śpiewać każdy może", "Pamiętajcie o ogrodach", "Kwiat jednej nocy", "Buba", "Wakacje z blondynką", "Autobusy zapłakane deszczem", "Samba przed rozstaniem..." Współpracował m.in. z Hybrydami, Teatrem Syrena oraz Programem Trzecim Polskiego Radia. Współtworzył kabaret Pod Egidą. Był współautorem - wraz ze Stefanem Friedmannem - popularnych cykli radiowych: "Fachowcy" oraz "Dialogi na cztery nogi"; a z Janem Pietrzakiem - "Duetów liryczno-prozaicznych". Pisał także sztuki teatralne - w tym wystawioną w 1978 roku Wojnę chłopską.Zmarł w wieku 46 lat. Został pochowany na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach.
Świetnym tekściarzem jest Wojciech Młynarski. Utalentowana była Agnieszka Osiecka. Ale wszystkich przebijał Jonasz Kofta. On jeden, moim zdaniem, umiał idealnie połączyć tekst piosenki z frazą iście poetycką. Tworzył ballady. Był w jednej osobie poetą i tekściarzem, a Jej portret Kofty ze słowami Naprawdę, jaka jesteś, nie wie nikt... uważam, słowo honoru, za najpiękniejszą polską piosenkę powstałą w naszych czasach.